Dr. Haldun Solmaztürk

Dr. Haldun Solmaztürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 30 yıl fiili hizmetten sonra, 2005 yılında tuğgeneral rütbesiyle emekli edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birlik ve karargahlarında, yurt içinde, Kıbrıs’ta ve yurtdışında hizmet etmiştir. NATO’da iki ayrı dönem, SHAPE (Belçika) Harekat Başkanlığında ve İzmirde Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığında görev yapmıştır. Birleşmiş Milletler, AGİT veya NATO/koalisyonlar komutasındaki birçok operasyona ya fiilen iştirak etmiş ya da planlama ve icrasında sorumluluk almıştır: Somali, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Afganistan, Batı Sahra, El Halil (Filistin), Dağlık-Karabağ, Nahcivan. Ayrıca Rusya Federasyonundaki çeşitli AKKA denetlemelerinde bulunmuştur. Şehirde, meskun mahallerde ve kırsalda terörle mücadelede ve direniş/isyan bastırma harekatında geniş operasyonel deneyimi vardır.

Uluslararası güvenlik ve siyaset alanında çalışan faal bir analizci, yorumcu, konuşmacıdır. Türk dış siyaseti, Türk siyaseti, Amerikan dış siyaseti, Trans-Atlantik ilişkileri, ‘üçüncü dalgadan’ sonra demokratikleşme, siyasi psikoloji, stratejik liderlik ve askeri tarih konularında yazar, konuşmalar yapar ve dersler verir. Türk ve uluslararası medyada sıklıkla görünür.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsünde göreve başlamadan önce, birçok düşünce kuruluşunda çeşitli görevlerde bulunmuştur: (bazıları) Washington Institute for Near East Policy (WINEP) Vaşington; Royal Institute of International Affairs (Chatham House), Londra; Center for European Security Studies (CESS), Groningen, Hollanda; Londra Metropolitan Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi; Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TURKSAM), Ankara. Bir süredir de, Siyaset, Strateji ve Liderlik Okulunda dersler vererek, Milli Güvenlik ve Askeri Bilimler Dergisinde Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar olarak, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsünün etkinliklerine katılmaktaydı.

Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi (Türkistan-Kazakistan) Mütevelli Heyeti Başkanlığı Genel Koordinatörü (2006-2008), Müttefikler-arası İhtiyat Subaylar Federasyonu (CIOR) Başkan Yardımcısı (2011-2014) görevlerinde de bulunmuştur. Halen Gelibolu Derneği Yüzüncü Yıl Koordinatörü ve Dış İlişkiler Danışmanı, Gallipoli and Dardanelles International (Londra) derneğinin Yönetim Kurulu üyesidir.

Dr. Solmaztürk Kara Harp Okulu ve Kara Harp Akademisi mezunudur. Boston Üniversitesinden Uluslararası İlişkiler Master derecesi, İstanbul Bilgi Üniversitesinden Siyaset Bilimi Doktora derecesi vardır. Doktora tezi, ‘Türkiye’de Demokratikleşmede Sivil Toplum Düşünce Kuruluşlarının Rolü’, yargı ve güvenlik sektörü reformları yasama ve siyasi karar alma süreçlerini incelemektedir.

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Ersin Dedekoca   - 04-03-2024

2023 ve 2024 Işığında Kırılgan ve Sıkıntıda Bir Türkiye

Bu makalede, 2024 yılı 2023 verileri çerçevesinde Türkiye açısından siyasal, ekonomik, güvenlik, çevre ve uluslararası ilişkiler yönünden irdelenecektir. Türkiye için 2023 yılı, Yargıtay’da bir grup yargıç tarafından başlatılan bir “sivil darbe” ortamından geçtiği; dış politikada “U dönüşlerin” çoğ...