Mete Han Kutlusan

Mete Han Kutlusan

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
Ortadoğu ve Radikalleşme Araştırmaları Uzmanı

Neler Oldu?

ABD Savunma Bakanı Mike Esper, George Floyd adlı siyah vatandaşın polis tarafından katledilmesinden sonra gelişen ve bugün dahi, yer yer ilan edilmiş sokağa çıkma yasaklarına rağmen devam eden protesto olaylarına ilişkin, 3 Haziran 2020 günü PENTAGON’da bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanı Mike T. Esper, George Floyd isimli siyahi vatandaşın polis tarafından öldürülmesinden sonra gelişen protesto olaylarına ilişkin gün içerisinde PENTAGON’da bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yunan gazetesi Ekathimerini’de çıkan bir habere göre[1]Türkiye, Cuma günü itibariyle yapılan gözlemlere göre altı fırkateyn ve petrol tankeri ile Girit adası ve Libya arasındaki deniz alanındaki varlığını sürdürüyor.

Libya’da Türkiye’nin desteklediği BM tarafından da tanınan meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), son haftalarda Hafter milislerine karşı önemli kazanımlar elde etmektedir.

Şarkul Awsat’ın haberine göre[1]ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği, Irak ve Suriye'de IŞİD’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda, PKK’nın Suriye yapılanması YPG’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yönetimine Arapları dahil etmemekte ısrar ettiği belirtildi.

Zaman Al-Wasl gazetesinde çıkan habere[1] göre askeri bir kaynak Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye muhalefet güçlerinin kuzey İdlib bölgesindeki rejim kuvvetleri ve İran destekli milisler tarafından yapılan saldırı girişimini engellediğini söyledi.

Rudaw gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin terör örgütü YPG kontrolündeki Deyrizor vilayetinde bulunan El-Omar petrol sahasını genişleten bölgede askeri üs kurma hazırlıklarına başladığı belirten bir haber yaptı[1].

Erbil merkezli Bas News haber ajansının yaptığı habere göre[1] Irak’ın Sincar ilçesi kaymakamı Mehma Halil, bölgedeki PKK terör örgütü varlığının tasfiye edilmesine yönelik Irak’ın yeni başbakanı Mustafa Kazımi’ye talepte bulundu.

Tüm dünyayı etkisine alan Coronavirus salgını, konunun ilgilileri tarafından daha çok ve daha öncelikli olarak sağlık ve ekonomi gibi alanlarda doğurduğu sonuçlar kapsamında ele alınmaktadır. Öte yandan COVID-19 salgınının hâlihazırda mevcut olan küresel güvenlik meseleleri bağlamında bir etki yaratmayacağını söylemek de yanlış olacaktır.

Zaman Al Wsl’da yayınlanan habere göre terör örgütü Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ),İdlib sakinlerinin bu konudaki ısrarcı ve zaman zaman öfkeli taleplerinden sonra Cumartesi günü İdlib’in kuzeyindeki bölgelerle rejim kontrolündeki bölgeler arasında geçiş noktası açma kararını durdurduğunu açıklamıştı[1]. Konuya ilişkin haberde başka detaylar da yer alıyor:

21. Yüzyıl Türkiye Buluşmaları

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Prof. Dr. Mehmet Alagöz   - 06-06-2020

“Sağlık Şoku”ndan “Finansal Şoka” Yolculuk (2): Türkiye

Öncelikle Türkiye ekonomisinde herkesin kabul edeceği bazı tespitleri net bir şekilde ortaya koymak gerekmektedir. Türkiye ekonomisinin makro ekonomik göstergeleri 2014 yılından beri istikrarsız bir seyir gösterdiği herkes tarafından kabul edilmektedir.