Kuzeyimizde, iki yıla yakın zamandan beri, şiddetli bir savaş devam ediyor ve bu savaş, Türkiye üzerinde de etkilerini hissettiriyor. Fakat Türkiye’de Ukrayna ve Ukraynalılar hakkında, ayrıntılı çalışmalar, pek yok.

Sputnik Türkiye’den Osman Nuri Cerit’in uzmanımız Ersin Dedekoca ile görüşerek hazırladığı özel haberdir:

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı: Cumhurbaşkanı’nın ziyaretlerinde ticaret yolu konusu gündemde

Suudi Arabistan'ın ilk Filistin Büyükelçisi olarak atanan Nayef el-Sudairi beraberindeki heyetle Batı Şeria'ya geçerek Filistin yönetimi ile görüşürken İsrail Turizm Bakanı Haim Katz ve beraberindeki heyet de BM’nin düzenlediği bir organizasyon vesilesiyle Suudi Arabistan’ı ziyaret ediyor.

EURACTIV’in yorumuna göre Güney Kafkasya’nın istikrarsızlığı konusunda ABD ve Rusya birbirini suçluyor. 

Suriye rejim güçleri ve muhalefet grupları arasında savaş cephelerinin tanık olduğu göreceli sakinliğe rağmen, Suriye rejim güçlerinin İran ve Rus desteğiyle 2019 sonu ve 2020 başında kontrol altına aldığı bölgelere karşı olası bir savaştan bahsetmek sokağın gündemi haline geldi.

Suriye Arap ordusu, Rus güçlerinin denetimi ve arabulucuğunda Suriye Demokratik güçleriyle devam eden mutabakatlardan sonra Haseke, Rakka ve Halep illeri kırsallarında Türkiye-Suriye sınırı yakınında ki noktalarını ve varlığını güçlendirdi.

ABD devriyesi bdün, Rakka kenti kuzeyinde daha önce Suriye rejimine ait askeri mevziye yöneldi ve orada konuşlandı.

Kürt medya aktivisti dün, İran'ın Ruslar ve Suriye rejiminden Halep kırsalında El-Şehba bölgelerinde Mınakh hava alanını iki gün önce teslim aldığını ve askeri üsse dönüştürdüğünü doğruladı.

Gözlemcilere göre, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyon başlatma olasılığı ile buna karşılık Suriye Demokratik güçleri (SDG)'nin yakın zamanda ilan ettiği "olağanüstü hal" ve hazırlıklar arasında Suriye rejimi çelişkiler üzerinde oynayan üçüncü taraf olarak ortaya çıktı.

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Ergun Mengi   - 07-04-2024

Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı Başlangıcında, Osmanlı İmparatorluğunun Siyasi ve Askeri Anatomisi

  II.Mahmut, Vakay-ı Hayriye adıyla, Aksaray-Et Meydanı’ndaki yeniçeri kışlaları top ateşine tutularak 6.000'den fazla yeniçeri öldürülmüş ve isyana katılan yobaz takımı tutuklanmıştır. Askeri kuvveti çok zayıflayan Osmanlı’nın Donanması 1827’de Navarin’de sonra Sinop Limanında yakılınca Osmanlını...

Error: No articles to display