Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NBC ile yaptığı röportajda, Batı, Rusya ile Çin arasında gelişen stratejik ortaklığı bozmaya çalışıyor ifadelerini kullandı.

G7 ülkelerinin liderleri üç günlük zirveyi, yoksul ülkeleri koronavirüse karşı aşılama sözü, büyük şirketlere vergilerden adil paylarını ödetme sözü ve teknoloji ve para konuları ile iklim değişikliğiyle mücadele planı da dahil olmak üzere çeşitli girişimlerle noktalandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye’nin geçtiğimiz yıla ait din özgürlüğü konusunu ele alan raporu yayınlandı.

Türkiye’nin, ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi ile birlikte Kabil Havaalanının korunması ve yönetiminin devralınması yönünde yaptığı teklife Taliban tarafından sert yanıt geldi.

The Washington Post gazetesinin 11 Haziran 2021 günkü baskısında adını açıklamadığı ABD ve Ortadoğu’daki bir takım yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya’nın İran’a askeri hedefleri izleyebilme yeteneği kazandıracak gelişmiş casus uydu sistemlerini tedarik etmeye hazırlandığı ifade edildi.

ABD’de bazı senatörler, Doğu Akdeniz’de tansiyonu yükseltecek bir planı dillendirmeye başladı. Senato’ya sunulan yasa tasarısında Türkiye için üretilen F-35 uçaklarının Yunanistan’a verilmesi istendi.

Suriye Milli ordusu (SMO)'na bağlı gruplar görevi bölgede güvenlik ihlallerine karşı koymak ve Halep'in kuzeyinde istikrarın izlenmesini denetlemek olan özel bir güvenlik birimi kurdular.